Mirki i Mirabelki. Chciałbym…

Categories Informatyka

Mirki i Mirabelki.
Chciałbym Wam przedstawić nietypowy projekt.
Tworzę gry z przerwami od 2004 (a właściwie 1999, ale pierwsze wydane były dopiero 5 lat później).
Ostatnie kilka lat byłem na odwyku jako klasyczny #programista15k , jednak potrzeba dynamicznego działania ponownie zawróciła mnie do gier.

Zawsze kierowałem się ideami, żeby tworzyć rzeczy wartościowe i użyteczne, dlatego wymyśliłem lata temu ideę „nauki poprzez przygodę”. W dawnych czasach tak mniej więcej 2000-2009 powstawało multum gier „edukacja poprzez zabawę”. Były to niepowiązane ze sobą gierki w stylu policz jabłka, podpięte pod jakieś menu i sprzedawane w pudełku. Ja natomiast byłem fanem przygodówek point’n’click.

W przygodówkach gracz utożsamia się z bohaterem gry. Dołóżmy do tego znane powiedzenie: zapamiętujesz 10% tego co przeczytasz, 20% tego co zobaczysz, 30% tego co usłyszysz i 80% tego co sam zrobisz. I wtedy urodziła się ta idea: robić ulubione przygodówki, w których rozwiązujesz realne problemy z prawdziwego życia. Zacząłem organizować produkcję takich tytułów (kiero, scenarzysta, programista, dźwiękowiec, praktycznie wszystko poza grafiką, muzyką i lektorami).

Ok – ale dlaczego taki przydługi wstęp? W 2007 wyprodukowałem program Informatyka – zrozum i zaprogramuj komputer, który jeszcze nie był przygodówką, ale praktycznie do teraz jest jedynym kompleksowym kursem inżynierskim do informatyki. Wiem, bo kupiło go ode mnie tysiące ludzi, setki szkół. Prawie 2 lata później stworzyłem z grafikiem upragnioną przygodówkę, w której jest już wszystko: fabuła, postacie, śledztwo i masa informatycznych zagadnień do opanowania, żeby przejść fabułę. Jestem absolutnie przekonany co do wartości edukacyjnej tego tytułu.

Niestety, z powodu załamania rynku w 2008-2009 i zmian (gry dołączane do gazet ustępowały flashowym) gra trafiła do biurka wydawcy. Niedawno uzyskałem jednak dzięki ich uprzejmości pełne prawa do gry i mogę jako autor ją wydać. Dlatego, choć nigdy nie reklamowałem swoich projektów przez Wykop (no dobra, raz się pochwaliłem, że wychodzi przygodówka Kajko i Kokosz), zdecydowałem się napisać tutaj i przedstawić swój projekt. Bo uważam, że jest tego wart. Zostawiłem w nim kawał serca, ale przede wszystkim lata praktyki, studiowania i doświadczeń jako twórcy systemów informatycznych.

Dzięki, jeśli ktoś dotąd doczytał, i zostawiam linki 🙂
http://turniejrobotow.adventuresity.com/
https://store.steampowered.com/app/1259830/Turniej_Robotw/

#naukaprogramowania #programowanie #informatyka